Özgeçmiş

1976 yılında Artvin’de doğdu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 1997 ve 2004 yılları arasında TRT İstanbul Televizyonu, Sabah Gazetesi, NTV ve Akşam Gazetesi’nde Yönetmen Yardımcısı, Muhabir, Eğitim Editörü ve Köşe Yazarı olarak çalıştı.

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı’ndan “Seçim Dönemlerinde Siyasal Parti Kampanyalarının Gazetelere Yansıması” adlı teziyle yüksek lisans, 2008 yılında aynı enstitünün Gazetecilik Anabilim Dalı’ndan “Küreselleşme Bağlamında İnternet Yayıncılığı ve Küresel Medya Kuruluşlarının İnternetteki Türkçe Yayınları” adlı teziyle doktora derecesini aldı. AB Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında, 2007-2008 öğrenim yılının birinci döneminde doktora çalışmalarının bir bölümünü yapmak üzere Viyana Üniversitesi’nde bulundu.

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Programı’nda 2005 yılında Araştırma Görevlisi, 2008 yılında Araştırma Görevlisi Dr., 2009 yılında Yardımcı Doçent Doktor olarak görevlendirildi. 2008- 2010 yılları arasında TBMYO Erasmus Koordinatörü, 2009 yılında TBMYO Bologna Koordinatörü olarak görev yaptı. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde hazırlanmaya ve yayımlanmaya başlanan İstanbul Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Dergisi’nin Yayın Koordinatörü olarak görev yaptı. Derginin online olarak yayın hazırlığı devam etmektedir.

2010 yılında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projeleri arasında yer alan “1453’ten Günümüze İstanbul Üniversitesi” Belgeseli ve Belgesel Kitabı Projesi’nde  Proje Yardımcısı ve Yönetmen Yardımcısı olarak görev yaptı.

İÜ TBMYO’da 2014 yılında Kurumiçi Eğitim Komisyonu Başkanı ve 2015 yılında Erasmus + Öğrenci Seçim Komisyonu üyesi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Medya ve İletişim Programı’nın kurucuları arasındadır. Programda 2014- 2015 yılları arasında Bilim Alanı Uzmanı, 2015 yılı itibariyle de Program Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu Genişletilmiş Kurulu Üyesi oldu. Dr.Özgü Yolcu, 2015 yılında “Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler” temel alanı ve “Uygulamalı İletişim” bilim alanında “Doçent” unvan ve yetkisini almıştır. Örgün Eğitimin yanı sıra Uzaktan Eğitim olanaklarını da kullanarak “Radyo ve Televizyonda Haber Teknikleri”, “Yeni Medya”, “Yeni İletişim Ortamları” ve “Sosyal Medya’da İçerik” derslerini vermektedir. Evlidir, Ahmet ve Mehmet’in annesidir.